Windows 10 blokuje port 80, rozwiązanie problemu

Pewnego dnia, a właściwie to teraz, czyli przed napisaniem tego artykułu po instalacji XAMPP w Windows 10 pojawił się problem związany z blokowaniem portu 80. Szukałem w sieci rozwiązania i muszę powiedzieć, że większość z nich nie było satysfakcjonujących dla mnie. Dlaczego?…Otóż problem blokowania portu 80 w Windows 10 to domyślne włączenie funkcji ISS przez ten system. Często widnieje, że zajmuje lub nasłuchuje go sam system no i jest to prawda bo na porcie 80 w Windows 10 „siedzi” jedna z usług systemowych.

W internecie jest dość sporo anglojęzycznych i polskich opisów tego problemu, które wskazują na rozwiązania, które w mojej opinii są doraźne i znacznie obniżają komfort pracy z serwerem lokalnym (bez znaczenia, czy to XAMPP, Wamp czy inny serwer pod Windows).

Rozwiązanie proponowane przez większość to zamiana portu 80 w httpd.conf na inny, który u nas jest wolny. No i właśnie, ludzie zmieniają te porty na 81, na 7777, na 8080, itp. Rezultatem takiego działania (jak wspomniałem – doraźnym rozwiązaniem problemu) jest konieczność wpisywania w późniejszym czasie w przeglądarce nie adresu localhost a localhost:81, czy localhost:777, i tak dalej. Na dłuższą metę nie jest to przyjemne prawda?

Szukałem, szukałem aż w końcu znalazłem rozwiązanie, a jeśli Twój Windows 10 blokuje port 80 to zapraszam do lektury niżej opisanego poradnika. Rozwiązanie to przywróciło mi port 80, które przecież wszyscy z Was używają do odpalenia serwera Apache.

Windows 10 blokuje port 80? Odblokujmy go!

 1. Po pierwsze, zanim zabierzesz się za jakąkolwiek czynność opisaną niżej, sprawdź czy nie masz zainstalowanego Skype, bo i on domyślnie zajmuje port 80. Jeśli to nie Skype to zabieramy się za kolejne kroki. W Windows 10 w przeciwieństwie do Windows 7 wyszukiwarka aplikacji została wyciągnięta z menu Start i znajduje się teraz po prawej stronie tego menu na pasku systemowym. Znalezione? To jedziemy dalej 🙂 Korzystamy więc z tej wyszukiwarki, w którą wpisujemy:
  włącz lub wyłącz funkcje systemu windows

  funkcje systemu windows 10

  funkcje systemu windows 10

 2. Kolejno po kliknięciu w znalezioną aplikację pojawi nam się okno funkcji systemów Windows, które możemy wyłączać, włączać. No i wyłączamy funkcjonalności związane z IIS, ja wyłączyłem najzwyczajniej całą grupę czyli Internetowe usługi informacyjne.
  iis fukcje systemu windows

  iis fukcje systemu windows

 3. Pozostaje nam teraz już tylko restart Apache w xampp i wszystko działa tak jak powinno.
  xampp-working-windows-10

  xampp-working-windows-10

Mam nadzieję, że pomogłem 🙂 Powodzenia!