Jak naprawić „Apache is functioning normally” w DirectAdmin

Od pewnego czasu na jednym z moich VPS pojawił się problem, który wiąże się z tym, że strony w odpowiednio utworzonych folderach się nie wyświetlają a po wejściu na nie, serwer pokazuje komunikat „Apache is functioning normally„.Z pewnością znajdą się tacy, którzy powiedzą „przecież to można zrobić poprzez edycję plików w SSH, przecież można znaleźć manuale na forum oficjalnym DirectAdmin czy w innych miejscach w sieci. Tak, pewnie i takie rozwiązania się znajdą 🙂 Ja chciałbym Wam pokazać sposób na naprawienie tego błędu korzystając wyłącznie z panelu DirectAdmin i klienta FTP.

W pierwszej kolejności należy tymczasowo zmienić nazwę  folderu, w którym jest już nasza strona internetowa. Oczywiście mowa o tej stronie, którą uploadowaliśmy na serwer, wyświetlała się prawidłowo aż nagle pojawił nam się komunikat serwera „Apache is functioning normally„. Przykładowo można zmienić nazwę folderu  twojanazwadomeny.pl na twojanazwadomeny.pl_

zmieniamy-nazwe-folderuKolejno musimy się zalogować do naszego panelu DirectAdmin i z pozycji administratora usunąć domenę w menu Narzędzia Administracyjne -> Zarządzanie DNS.

zarzadzanie-dns-direct-adminWchodzimy więc do Zarządzania DNS, odnajdujemy domenę, którą mamy usunąć tymczasowo z serwera. Zaznaczamy ją z prawej strony i na dole klikamy w przycisk USUŃ. W ten sposób pozbyliśmy się chwilowo domeny z naszego serwera. Jeśli nie stworzymy nowej strefy SOA dla naszej domeny (nie dodamy jej ponownie w panelu DA) to operator, u którego mamy ją zarejestrowaną wyśle nam komunikat o tym, że serwer gdzie przekierowaliśmy ją (DNS) nie ma wygenerowanej strefy SOA dla naszej domeny.

Wygenerujmy więc ponownie strefę SOA i przywróćmy do życia naszą chwilowo nie działającą domenę.

W tym celu logujemy się jako użytkownik w naszym panelu DirectAdmin i klikamy na samym dole strony w przycisk Administracja Domenami i kolejno w Dodaj następną domenę. W tym polu wpisujemy nazwę przed chwilą usuniętej domeny. Od tej chwili na serwerze utworzony został standardowy „powitalny” folder domeny.

Po odświeżeniu okna naszego klienta FTP pojawią się nam dwa foldery związane z edytowaną domeną. Pierwszy z nich będzie miał nazwę wcześniej edytowaną, czyli twojanazwadomeny.pl_ i kolejny „świeży” folder o nazwie twojanazwadomeny.pl.

Pozostaje nam usunąć folder twojanazwadomeny.pl i usunąć znak podkreślenia z folderu  twojanazwadomeny.pl_.

Odświeżamy stronę w przeglądarce klawiszem F5 i naszym oczom ukaże się poprawnie wyświetlająca się strona internetowa. Jeśli F5 nie pomoże, poczekaj kilka minut lub usuń cache twojej przeglądarki internetowej.

To by było na tyle 🙂 Można powiedzieć, że naprawiliśmy właśnie domenę a właściwie przywróciliśmy ją do życia po tym jak serwer wyświetlał nam komunikat „Apache is functioning normally” bez logowania się do SSH i edycji plików serwerowych. Rozwiązanie to sprawdza się przy kilku lub kilkunastu domenach, kiedy zajmie nam maksymalnie godzinę pracy. Przy większej ilości domen czy subdomen (kilkaset czy kilka tysięcy), może się okazać, że lepiej będzie poszukać innego wyjścia z tej sytuacji.