Już dostępna Historia Pojazdu Online

historia-pojazdu-onlineMinisterstwo Spraw Wewnętrznych oraz Centralny Ośrodek Informatyki wprowadzili „na rynek” usługę o nazwie Hostoria Pojazdu.Dzięki tej usłudze, posiadając numer VIN, datę pierwszej rejestracji pojazdu oraz numer rejestracyjny (dane dostępne w każdym Dowodzie Rejestracyjnym), będziemy mieli możliwość sprawdzić historię pojazdu zupełnie za darmo i za pośrednictwem internetu.

Na pierwszej stronie wygenerowanego raportu zobaczymy podstawowe dane sprawdzanego przez nas pojazdu, takie jak marka i model pojazdu (np. Opel, Vectra), kolejno raport pokazuje rodzaj i typ pojazdu (np. samochód osobowy, kombi) oraz pojemność silnika i rodzaj paliwa.

Zobaczymy też takie informacje jak rok produkcji, wspomniany wcześniej numer VIN. Czyli jak dotąd żadna nowość.

W przypadku chęci zakupu pojazdu, kiedy mamy troszkę do przejechania by sprawdzić czy sprzedawca nas nie wprowadza w błąd z tym czy badanie techniczne i polisa są ważne bądź czy samochód przypadkiem nie jest wyrejestrowany, prosząc go o datę pierwszej rejestracji w kraju, VIN i numer rejestracyjny, aplikacja webowa – Historia Pojazdu – potwierdzi bądź nie czy sprzedający mówi prawdę.

W raporcie zobaczymy jeszcze inne dane dotyczące sprawdzanego pojazdu jak ilość miejsc siedzących czy masa całkowita lub nawet data wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego, na dacie wydania karty pojazdu kończąc.

Oś czasu

Oś czasu to kolejna strona naszego raportu, na której sprawdzimy co działo się z pojazdem od momentu pierwszej jego rejestracji w kraju. Znajdziemy tu takie dane jak zmiana właściciela, dodanie współwłaściciela czy też ważność badania technicznego, z tym że badania techniczne (z tego co zauważyłem) są ewidencjonowane od 2011 roku i tylko od tego okresu możemy sprawdzić ich historię w aplikacji Historia Pojazdu Online.

Sprawdźcie sami swój czy kupowany pojazd pod tym adresem.